Повернутись до новин
10 червня, 2021
Реформа української оборонної промисловості: Як створити інвестиційні можливості замість корупційних ризиків?
В межах Zero Corruption Conference Незалежна антикорупційна комісія (НАКО) провела сесію “Реформа української оборонної промисловості: Як створити інвестиційні можливості замість корупційних ризиків?” Під час цієї панелі українські та міжнародні спікери обговорили прогрес трансформації Укроборонпрому, зокрема, впровадження стандартів корпоративного управління.

Міжнародна конференція Democracy in Action: Zero Corruption Conference, де обговорювалися питання гібридних загроз демократії: дезінформації, корупції та правових війн, була організована Центром протидії корупції за підтримки міжнародних партнерів і проходила у Києві 7-8 червня. Голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков зазначив, що “модернізація оборонної індустрії  - це складний та тривалий процес, де немає єдиного рішення для всіх країн, а кожна країна НАТО має власний спосіб управління ОПК”. При цьому він наголосив на важливості спільних принципів, практик та норм для успішного ОПК: це відкрита конкуренція, парламентський нагляд та наявність ефективного державно-приватного партнерства. У контексті підготовки законопроєкту 3822 про реформу державних оборонних підприємств до другого читання спікери детально обговорили, як саме буде трансформовано державний концерн “Укроборонпром”, як створити дієві наглядові ради акціонерних товариств після корпоратизації, та як протидіяти корупції у процесі відчуження майна та земель під час трансформації підприємств. 

Олег Уруський, віце-прем’єр-міністр України, міністр з питань стратегічних галузей промисловості, зокрема, зазначив, що “Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України жодним чином не планує втручатися у господарську діяльність акціонерних товариств, що будуть створені, це все буде питання Наглядових рад, що будуть формувати керівництво підприємств”.  Уруський зазначив, що в останній версії законопроєкт 3822 передбачає, що більшість членів Наглядових рад не будуть незалежними, адже будуть призначатися державою за поданням Мінстратегпрому. Водночас, він говорив про важливу ролю громадянського суспільства у процесі відбору наглядових рад. Віце-прем’єр-міністр додав, що “Громадська рада при Мінстратегпромі активно формується, вона буде учасником підбору кадрів до Наглядових рад. Члени Наглядових рад мають мати бездоганну репутацію та досвід у цій сфері. Наразі розглядається питання можливості участі іноземних представників у Наглядових радах, тих, що володіють державною мовою”. 

Говорячи про етапи реформування концерну “Укроборонпром”, Юрій Гусєв, генеральний директор “Укроборонпром” зазначив, що “корпоратизація спрямована на те, щоб залучати, а не відчужувати. Залучати технології, партнерів, інвестиції, і, безумовно, частиною цього шляху є передача частини підприємств до Фонду державного майна України”. Він також додав, що наразі стала можливою і передача в оренду чи продаж майна, яке роками не використовується для потреб сектору оборони та безпеки України. При цьому Юрій Гусєв наголосив на важливості чіткого контролю за процесами відчуження майна, щоб унеможливити корупцію. 

Онлайн до обговорення долучилися низка міжнародних спікерів. Вони акцентували увагу на тому, як зробити оборонні підприємства інвестиційно привабливими. Так, Дональд Вінтер, стратегічний радник США з питань оборонно-промислового комплексу, підкреслив важливість мінімізації ризиків, які зараз існують тих інвесторів, що цікавляться ОПК України. За його словами, “перший серед них - це стабільність та життєздатність контрагентів, що може вплинути на стійкість ланцюга постачання корпорації”. Також він додав, що в Україні існують проблеми з верховенством права та корупцією. “Верховенство права - це ключове, воно забезпечує надійність та можливість захисту юридичних договорів”. 

Ці тези підтвердила і інша спікерка, стратегічна радниця високого рівня від Канади Джил Сінклер. Зокрема, вона уточнила, що “багато важливих та необхідних реформ вже відбулись, але їх недостатньо. Потрібно тримати курс та діяти системно у проведенні реформ”. Джил Сінклер звернула також увагу, що мають бути наявні чіткі правила і в приватному секторі, і в оборонній галузі, зокрема, важливо утвердити цивільній контроль та підзвітність ЗСУ за стандартами НАТО.  До сесії долучився і Фаусто Ді Фант, радник з питань комплаєнсу дочірніх компаній італійського концерну «Леонардо». Саме цей концерн став світовим лідером прозорості та доброчесності згідно із міжнародним рейтингом найбільш прозорих оборонних компаній світу Трансперенсі Інтернешнл, Defence Companies Index 2020. Фаусто Ді Фант серед іншого наголосив на важливості комплаєнс-контролю, тобто управління тими ризиками для компаній, які спричинені  некоректною поведінкою співробітників, керівництва та інших відповідальних осіб. Зокрема, це “комплаєнс у сфері торгівлі та бізнесу, створення департаментів з протидії корупції, етика та доброчесність”

З урахуванням ключових меседжів, озвучених спікерами під час цієї панелі, НАКО наголошує на важливості дотримання принципів прозорості і підзвітності у процесі майбутньої трансформації концерну “Укроборонпром”. Зокрема, ми закликаємо долучати представників громадськості та міжнародних партнерів України до номінаційного комітету, який буде відбирати і призначати наглядові ради до корпоратизованих акціонерних товариств. Також закликаємо концерн “Укроборопнром” забезпечити максимальну прозорість і доступ громадськості до аналізу процесів відчуження майна після очікуваного прийняття законопроєкту №3822. Висловлюємо подяку Посольствам Великої Британії та Франції в Україні за фінансову підтримку заходу.