Повернутись до новин
18 липня, 2021
НАТО підтримує реформу "Укроборонпрому": підсумки форуму в Одесі

16-17 липня в Одесі відбулася конференція “Ефективна промисловість для обороноздатності”, організована Львівським безпековим форумом та Державним концерном “Укроборонпром” за підтримки НАКО.

Учасники форуму обговорювали майбутню модель оборонно-промислового комплексу України після реформи, як зробити його сучасним, прозорим та більш ефективним, залучити внутрішні та іноземні інвестиції. Серед них були представники НАТО та інших іноземних партнерів, представники державного концерну “Укроборонпром”, виробники оборонної продукції, експерти, представники профільних громадських організацій.

Заступник помічника Генерального секретаря НАТО з питань оборонних інвестицій Гордон Девіс зазначив, що Альянс повністю підтримує реформу державного концерну "Укроборонпром", яка повинна наблизити державну оборонну промисловість України до стандартів організації. Він зауважив, що у країнах НАТО немає єдиного стандарту для оборонної промисловості, але ключові принципи – це прозорість, чесна конкуренція, ефективний парламентський контроль і якісне приватно-державне партнерство.

Девіс вважає, що реформа, яка започатковується нещодавно прийнятим законом №3822, “підвищить фінансову стабільність Укроборонпрому, зміцнить його позиції на ринку, і зробить більш привабливим для потенційних інвесторів”.

Законопроєкт №3822 про реформу державного концерну “Укроборонпром” відкриває шлях до інвестицій, зокрема, іноземних, - переконаний генеральний директор “Укроборонпрому” Юрій Гусєв. “3822 створює умови для залучення інвестицій, убезпечує оборонні підприємства від корупційних ризиків, дозволяє об’єднання майна, ресурсів і технологій і створює можливості для оздоровлення підприємств”, - сказав Гусєв.

Панельна дискусія “Зміни, необхідні для залучення інвестицій в ОПК України”, яку модерувала виконавча директорка НАКО Олена Трегуб, була присвячена змінам, що необхідні для залучення інвестицій в ОПК України. Голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков привітав ухвалення законопроєкту №3822: “Якщо цей закон буде правильно імплементовано, буде більше кооперації між підприємствами з України та країн ЄС і НАТО. Це зменшить корупцію і забезпечить комплаєнс згідно стандартів ОЕСР і також збільшить привабливість України для іноземних інвесторів”.

Проте він застеріг, що якщо закон не буде вчасно і якісно імплементовано, то буде втрачено час. Тому всім стейкхолдерам необхідно дійти згоди, як правильно імплементувати цей закон. Адже “найкраща можливість висловити повагу військовим України за їхню жертву – це гарантувати їм найкраще сучасне озброєння і обладнання”, - скавав Вінніков.

Заступник генерального директора “Укроборонпрому” Роман Бондар наголосив, що нещодавно прийнятий законопроєкт №3822 є необхідною умовою для успіху реформи української оборонної промисловості. “Не буде радянської спадщини у вигляді державних та казенних підприємств, які унеможливлюють взаємодію з іншими гравцями ринку. Укроборонпром хоче вибудувати довіру до себе, 10 років ми знищували цю довіру серед міжнародних партнерів. Спочатку потрібно впровадити комплаєнс та ризик-менеджмент, виконувати обіцянки і щоб не було корупції”.

Виконавча директорка НАКО Олена Трегуб вважає, що наразі громадянському суспільству і міжнародним партнерам дуже важливо моніторити процес корпоратизації підприємств Укроборонпрому, передбачений цим законом. Тому НАКО планує посилити нагляд за трансформацією підприємств ОПК та ліквідацією концерну, для того, щоб мінімізувати корупційні ризики, - зазначила Трегуб. 

Колега Трегуб по громадянському суспільству, Голова ГО “StateWatch” Гліб Канєвський наголосив, що членів наглядових рад та кандидатів на інші керівні посади “Укроборонпрому” та його підприємств необхідно обирати на відкритих конкурсах, на засадах прозорості. Канєвський переконаний, що “необхідно продовжити прозору практику розподілу державного майна новостворених акціонерних товариств: оренда та продаж надлишкового майна потрібно здійснювати через “Прозорро.Продажі”. Він вважає, що це унеможливить змови та забезпечує ринкову вартість майна.

Конференція показала, що серед ключових українських та міжнародних стейкхолдерів є консенсус щодо необхідності реформування нашого оборонно-промислового комплексу та якісної імплементації прийнятого законопроєкту №3822. Учасники зійшлися на тому, що державні оборонні підприємства мають бути реформовані за принципами корпоративного управління згідно стандартів ОЕСР на засадах прозорості та відкритості. 

Форум відбувся за підтримки Незалежної антикорупційної комісії (НАКО), Представництва НАТО в Україні, Чорноморського фонду регіональної співпраці, Фонду Ганса Зайделя в Україні, а також за сприяння Одеської облдержадміністрації та Державного університету “Одеська Політехніка”.