Повернутись до новин
7 липня, 2021
Конференція з питань реформ в Україні

У Вільнюсі проходить 4-та Міжнародна конференція з питань реформ в Україні. З чим до литовської столиці поїхала українська делегація?

Напередодні цього заходу понад 50 експертів під егідою Реанімаційного пакету реформ промоніторили впровадження реформ в Україні за ключовими секторами. НАКО долучилася до оцінки прогресу у сфері національної безпеки і оборони.

17% - так у відсотковому співвідношенні оцінили експерти виконання владою реформ у секторі безпеки і оборони.

Ось ключові висновки моніторингу:

Закон про оборонні закупівлі прийнятий, але не імплементований вчасно. Підзаконні нормативно-правові акти, які вже розробили в Міноборони та Мінстратегпромі, – недосконалі, важливого електронного реєстру і досі немає.

Розроблено законопроєкт про реформу СБУ. Зараз він перебуває на доопрацюванні в комітеті, його ухвалення в цілому планується на червень 2021 року. Закон потребує значного доопрацювання.

Частково виконано реформу ДК «Укроборонпром»: відповідний законопроєкт розроблено, зараз його готують до другого читання: поправки опрацьовані в комітеті, оприлюднений текст до другого читання.

Прийнято Закон про розвідку, який передбачає подальше реформування розвідувальних органів, зокрема забезпечення демократичного цивільного нагляду.

Не розроблено і не ухвалено нового закону про охорону секретної інформації, який би відповідав євроатлантичним принципам прозорості та відкритості публічної інформації. Втім у грудні 2020 року СБУ затвердила новий Звід відомостей, що становлять державну таємницю. Саме він деталізує та класифікує інформацію, яка належить до державної таємниці. Також він визначає, що інформація, яка стосується питань контрактів на постачання (ремонт) озброєння і військової техніки (відповідно, Державного оборонного замовлення), може мати гриф секретності тільки в умовах воєнного стану або в особливий період.

Триває робота над новим законопроєктом «Про безпеку класифікованої інформації» на заміну Закону про державну таємницю. Станом на сьогодні законопроєкт не забезпечує баланс між прозорістю та засекречуванням інформації, не гарантує належним чином підзвітність і запобігання корупції у сфері віднесення публічної інформації до інформації з обмеженим доступом.

Реформи можуть бути ефективними виключно тоді, коли є взаємодія всіх гілок влади. Якщо закон прийнятий, але не впроваджується на практиці, - це не є якісна реформа. Услід за світовими лідерами, які сьогодні закликали Київ продовжувати реформи, НАКО рекомендує пришвидшити розробку нових законів у сфері нацбезпеки і якісно імплементувати вже проголосовані.